Karkonosze -> Ciekawe miejsca -> Szklarska Poręba
 
[ Zobacz również ]
| Adresy | Karpacz | Szrenica | Wodospad Szklarki | Wodospad Kamieńczyka |
| Legenda o Szklanej Pani z wyspy Murano |
 
[ Linki ]
| Harrachov |

Informacje ogólne

Szklarska Poręba jest miastem położonym u stóp Szrenicy. Prawa miejskie nadano jej w 1959 roku, zaś dziś liczy sobie prawie dziewięć tysięcy mieszkańców. Jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, a także sportów zimowych (znajduje się tutaj między innymi najdłuższa w Polsce trasa zjazdowa, Lolobrygida). W mieście znajduje się wyciąg na Szrenicę, a także huta szkła krystalicznego "Julia" i kamieniołomy.

Po Karpaczu miasteczko to jest drugą z niezwykle popularnych miejscowości Karkonoszy. Położenie u samych ich stóp, niezliczona ilość szlaków i atrakcyjnych turystycznie miejsc oraz dobra baza noclegowa stanowią solidną podstawę i przyciągają licznych turystów nawet spoza granic Polski.

Historia Szklarskiej Poręby

Przed rokiem 1366 na terenie dzisiejszego miasta powstała pierwsza huta szkła, najstarsza w Sudetach, będąca własnością rodu Schaffgotschów. Wraz z hutą zaczęły powstawać osady hutników, drwali i kurzaków. W roku 1575 założono hutę nad Czeską Strugą; w roku 1617 w Białej Dolinie, w 1754 w osadzie Orle, i wreszcie w 1842 nad Kamienną powstała huta "Józefina", nosząca współcześnie nazwę "Julia".

Od XVI wieku w rejonie Szklarskiej Poręby eksploatowano złoża pirytów.

W drugiej połowie XIX wieku miasteczko zaczęło przeistaczać się w miejscowość wypoczynkowo-turystyczną. Zbudowano wtedy drogę przez Przełęcz Szklarską do Harrachova, a na początku XX wieku - do Pragi przez Tanvald. Rozpoczął się gwałtowny rozwój budownictwa pensjonatowego, a w 1959 Szklarskiej Porębie nadano prawa miejskie. Po II wojnie światowej zaczęto rozwijać infrastrukturę turystyczną - w 1956 roku zbudowano skocznię narciarską, w 1962 wyciąg krzesełkowy. Od roku 1990 w działaniach władz miasta dominuje funkcja turystyczna.

Osoby związane ze Szklarską Porębą:

W pobliżu

W Szklarskiej Porębie znajduje się wiele miejsc ciekawych i wartych odwiedzenia. Niezależnie od zainteresowań, każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje.

Z pewnością nie można nie zobaczyć wodospadów. W Szklarskiej Porębie są dwie kaskady - prześliczny Wodospad Szklarki oraz najwyższy w całych Karkonoszach Wodospad Kamieńczyka. O tym, jak do nich dojść i co wokół nich warto zobaczyć, możesz przeczytać na poświęconych im stronach.

Kolejną atrakcją odwiedzaną przez tysiące turystów, o której nie można zapomnieć, jest Zakręt Śmierci. Znajduje się on na drodze do Świeradowa Zdroju i jest po prostu miejscem, gdzie zakręca ona nad przepaścią o sto osiemdziesiąt stopni.

W okolicach miasta znajduje się wiele ciekawych grup skalnych. Na pewno warto wspiąć się na Krucze Skały (skały o tej samej nazwie istnieją zresztą w Karpaczu) wznoszące się nad rzeką Kamienną. Warto też odwiedzić Grób Karkonosza.

W mieście znaleźć można także ciekawe kościoły. Najładniejszym z nich jest, moim zdaniem, Kościół Cmentarny Matki Boskiej Różańcowej, w którym znajduje się wspaniała, barokowa ambona oraz żyrandole z XVIII wieku i cykl różańcowy pędzla Vlastimila Hofmana.

Warto też odwiedzić dom braci Hauptmannów, w którym znajduje się obecnie muzeum, a także można zajrzeć do domu Vlastimila Hofmana, w którym malarz ten żył i tworzył.

Ze Szklarskiej Poręby można wjechać na Szrenicę, skąd można odbyć wiele fascynujących wypraw (więcej informacji na stronie o tym szczycie). Można odwiedzić muzeum mineralogiczne, w którym znajduje się wiele wspaniałych okazów różnorodnych kryształów, tych znalezionych w Karkonoszach i tych przywiezionych zza granicy. W muzeum tym można także zakupić niektóre z nich. Warto zobaczyć hutę szkła "Julia", można też odbyć spacer do muzeum energetyki - możliwości jest naprawdę wiele. Ponieważ nie ma tutaj kłopotu ani ze znalezieniem noclegu, ani ze zrobieniem codziennych zakupów, jest to miejscowość, w której naprawdę warto się zatrzymać na dłużej.

Grzegorz Krugły