Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 20
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

20. Biały Jar (Karpacz) - Husyckie Szańce - schronisko Strzecha Akademicka - Biały Jar

Czas przejścia: około 2,5 godziny, dodatkowo powrót do Strzechy Akademickiej 20', przejście do Samotni 30'

Różnica wzniesień: ok. 550 m.

Stopień trudności: średni, dość strome podejście

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu; odcinek Strzecha Akademicka - Biały Jar otwarty jest dla ruchu turystycznego tylko latem.

Ten krótki szlak rozpoczyna bieg przy hotelu Biały Jar, do którego można dojść z centrum Karpacza szlakiem lub z Karpacza Górnego szlakiem . Pod hotelem spotykają się też szlaki .

Rozdeptywaną przez tysiące turystów drogą, szlak prowadzi na Łomnickie Rozdroże, gdzie oddziela się od pozostałych ścieżek i dochodzi do Dzikiego Wodospadu na Łomnicy.

Stąd, dość mocno pnącą się do góry leśną drogą, prowadząc wzdłuż Białego Potoku, szlak doprowadza po dwóch kilometrach do Husyckich Szańców.

Za skałami droga zaczyna się wznosić stromo do góry, by po pokonaniu ponad dwustu metrów różnicy wzniesień wyjść spośród drzew na Polanę Złotówki, a nią po kilkudziesięciu metrach doprowadzić do dużego schroniska, Strzechy Akademickiej, gdzie przebiega szlak .

Dalej jeszcze przez kilkaset metrów szlak prowadzi letnią drogą przez Złotówkę, by dotrzeć wreszcie do szlaku u stóp polodowcowego Białego Jaru. Ten odcinek szlaku jest jednak zamknięty zimą ze względu na zdarzające się w tym kotle lawiny.

Na znakowanej na czarno Śląskiej Drodze, szlak żółty kończy swój bieg.

Grzegorz Krugły