Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 10
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

10. Biały Jar (Karpacz) - Łomnickie Rozdroże - Biały Jar - Kopa - Równia pod Śnieżką

Czas przejścia: około 3 godzin, dodatkowo wejście na Śnieżkę 30', przejście do Strzechy Akademickiej 50'

Różnica wzniesień: ok. 690 m.

Stopień trudności: wysoki, bardzo strome podejście

Zależność od pogody: kamienista droga może być śliska po deszczu, zimą w Białym Jarze zdarzają się lawiny

Szlak rozpoczyna bieg przy hotelu Biały Jar, do którego można dojść z centrum Karpacza szlakiem lub z Karpacza Górnego szlakiem . Pod hotelem spotykają się też szlaki .

Szeroką, rozdeptywaną przez tysiące turystów drogą, przecinając stary las, czarny szlak powoli zaczyna piąć się do góry, by po chwili doprowadzić do Rozdroża Łomnickiego, gdzie, tuż obok dolnej stacji wyciągu na Małą Kopę, rozdzielają się wszystkie wspomniane wcześniej szlaki.

Jeszcze przez ponad kilometr ścieżka wznosi się umiarkowanie, nieustannie prowadząc wśród lasu, którego szum zlewa się z delikatnym szmerem płynących nieco poniżej potoków Białego i Złotego, które niżej dają początek rzece Łomnicy.

Po wspięciu się na wysokość 1000 m. npm. kamienisty szlak zaczyna się wznosić w górę bardzo stromo, by po niecałych dwóch kilometrach doprowadzić wyczerpanego turystę do podnóży prawdziwego Białego Jaru, który jest wspaniałym polodowcowym kotłem. Szlakiem można stąd w kilka minut dojść do Strzechy Akademickiej, gdzie nie powinno być raczej kłopotu z uzyskaniem noclegu.

Szlak czarny natomiast, prowadząc dalej wśród kosodrzewiny i wznosząc się już znacznie łagodniej, minie jeszcze górną stację wyciągu na Małej Kopie, by wreszcie zaprowadzić aż do Równi pod Śnieżką, gdzie zakończy bieg. Dalsze wędrówki można odbyć znajdującymi się tu szlakami . Można także skorzystać z turystycznego przejścia granicznego, by zwiedzić czeską stronę Karkonoszy.

Choć na Równi pod Śnieżką znajduje się "schronisko", to jednak nie oferuje ono, podobnie jak to na samej Śnieżce, noclegów. Najbliższymi schroniskami są Strzecha Akademicka oraz Samotnia, do których można dojść szlakiem .

Grzegorz Krugły