Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 9
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

9. Przesieka - wodospad Podgórnej - Szachownica - Polanka - Czerwona Dolina - Sosnówka Dolna

Czas przejścia: około 2 godzin

Różnica wzniesień: ok. -200 m.

Stopień trudności: niski

Zależność od pogody: raczej brak

Ten krótki szlak rozpoczyna swój bieg w niewielkiej miejscowości, Przesiece. Można do niej dojechać PKSem z Karpacza, Szklarskiej Poręby lub Jeleniej Góry. Spotykają się tu szlaki .

Od Chybotka, zwanego też Walońskim Kamieniem, na którym można zobaczyć pozostałości po używanych niegdyś przez karkonoskich poszukiwaczy minerałów tajemniczych znakach, szlak prowadzi przez niezwykły punkt widokowy Złoty Widok do niewielkiego Wodospadu Podgórnej. Kilometr dalej szlak opuszcza Przesiekę, by leśną drogą poprowadzić wśród kilku ciekawych skałek do asfaltowej drogi nad strumieniem Kaczą.

Kilkaset metrów asfaltem, a dalej znów leśną drogą, szlak prowadzi następnie do charakterystycznej skalnej Szachownicy. Około półtora kilometra dalej, mijając po drodze Polankę z kilkoma zabudowaniami, ścieżka dociera do rozdroża, przy którym dostojnie stoi stary jesion.

Czerwoną Doliną, którą płynie potok Czerwonka, szlak dociera do asfaltowej drogi, która częściowo wśród zabudowań i częściowo lasem, nieznacznie opadając, prowadzi do Sosnówki. Na ostatnim kilometrze droga zbliża się do znajdującego się w tej miejscowości kontrowersyjnego zbiornika retencyjnego.

Szlak kończy swój bieg na przystanku autobusowym w Sosnówce Dolnej, nieopodal dwóch znajdujących się w tej miejscowości kościołów.

Grzegorz Krugły