Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 18
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

18. Szklarska Poręba Dolna (PKP) - Piaskowa - Piechowice - Kotlista - Cicha Dolina - Sośnik - Jagniątków - Kotliska - Olszynka - Przesieka - Złoty Widok - Polanka - Borowice - Dolina Jodłówki - Rówienka - Polana - Pielgrzymy - Słonecznik

Czas przejścia: około 8 godzin, dodatkowo przejście do schroniska Odrodzenie 45', do Strzechy Akademickiej 60', do Samotni 70'

Różnica wzniesień: ok. 800 m.

Stopień trudności: średnio-wysoki, długie przejście

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu

Szlak rozpoczyna bieg przy dworcu kolejowym w Szklarskiej Porębie Dolnej. Można do niego dojść z centrum ulicami lub szlakiem .

Początkowo leśną drogą, a potem wśród zabudowań Górzyńca, przechodząc przez szczyt Piaskowca, szlak dociera do pobliskich Piechowic. Są one turystycznym miasteczkiem, położonym nieco na uboczu głównej fali masowej turystyki.

Główną ulicą miasta szlak prowadzi obok Urzędu Miejskiego i skały Kotlista do starych sztolni nad Cichym Potokiem. Wzdłuż niego, opuszczając Piechowice i prowadząc Cichą Doliną, szlak dociera do skrzyżowania szlaków w Sośniku, a dalej do Jagniątkowa, niewielkiej miejscowości, której główną atrakcją jest Dom Hauptmanna, wybitnego niemieckiego dramatopisarza. Przez Jagniątków przebiega również szlak .

Minąwszy jeszcze skałki Kotliska, szlak opuszcza miasteczko i znów wkracza do lasu. Nieopodal Olszynki, Drogą pod Reglami, prowadzi do Przesieki. Jest to niewielka miejscowość, której głównymi atutami turystycznymi są Wodospad Podgórnej, punkt widokowy Złoty Widok oraz Chybotek - skałka, na której zachowały się tajemnicze znaki używane niegdyś przez Walonów (dawnych karkonoskich odkrywców). W Przesiece spotykają się szlaki .

Kilka kilometrów leśnej drogi od Przesieki leży stara karkonoska wieś, Borowice, położona w Dolinie Pięciu Potoków. Ciekawa jest jej historia oraz samo położenie - między potokami: Granicznikiem, Borówką, Modrzykiem, Jodłówką i Potokiem Jelenim. Spotykają się tu szlaki .

Z Borowic, dość stromo się wznosząc, szlak prowadzi Doliną Jodłówki aż do niedalekiej Karpaczowi Rówienki, gdzie spotyka się ze szlakiem . Niecałe dwa kilometry dalej oba szlaki docierają do Polany.

Stąd, przyjemną, kamienistą leśną drogą, pnąc się systematycznie do góry, szlak prowadzi do wędrujących skał - Pielgrzymów. Niegdyś znajdowały się one na głównym grzbiecie Karkonoszy, zaś stara legenda głosi, że kiedy Pielgrzymy dotrą nad morze, świat się skończy.

Kilkadziesiąt metrów za Pielgrzymami szlak wkracza między kosodrzewinę, by ścieżką, która jest niczym wydrążony między iglastymi roślinami tunel, nieustannie się wznosząc, doprowadzić wreszcie do skalnego Słonecznika, gdzie szlak kończy swój bieg, spotykając się ze szlakiem .

Najbliższym Słonecznikowi schroniskiem jest odległe o trzy kwadranse drogi schronisko Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej. Można także pójść w drugą stronę, do Strzechy Akademickiej, lub położonej nieco niżej Samotni.

Grzegorz Krugły