Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 2
|
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca | [ Linki ] | Iteraktywna mapka | |
Czas przejścia: około 11 godzin
Różnica wzniesień: ok. -140 m. między końcowymi punktami, po drodze wiele zejść i podejść
Stopień trudności: wysoki, bardzo długi spacer; niski, jeśli podzielić przejście na dwa-trzy dni
Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu.
Szlak rozpoczyna bieg w centrum Szklarskiej Poręby, gdzie można dojść głównymi ulicami oraz szlakami .
Szlak z początku prowadzi ulicą Jedności Narodowej, przez centrum miasta. Jednak wkrótce opuszcza on jego mury, by bardzo przyjemną, leśną ścieżką położoną na wysokim brzegu rzeki Kamiennej, prowadzić między kilkoma ciekawymi skałkami, takimi jak Piekielnik, Ptak czy Okap, a także przy Czerwonej Jamie i Muzeum Energetyki. Po kilku kilometrach dociera on do skrzyżowania ze szlakiem , którym można dojść do niezwykle popularnego Wodospadu Szklarki i wielu innych ciekawych miejsc w Szklarskiej Porębie.
Dalej, nieco się wznosząc, szlak podąża wzdłuż potoku Rudnik i przez wzgórze Bogatka do pobliskich Michałowic. Jest to spokojna miejscowość, leżąca nieco na uboczu głównych centrów turystyki. W okolicy znajdują się liczne ciekawe skały takie, jak Drewniak, czy Kociołki. W miasteczku znajduje się także teatr oraz schronisko młodzieżowe.
Z niewielkiej mieściny szlak szybko wychodzi z powrotem do lasu, by zboczem Grzybowca (spotykają się tu szlaki ) dotrzeć do kolejnego spokojnego miasteczka, Jagniątkowa. Sporą atrakcją turystyczną jest znajdujący się tutaj Dom Hauptmanna, wybitnego niemieckiego dramatopisarza. Przebiega tędy szlak .
Przekroczywszy most nad potokiem przecinającym Jagniątków, szlak wraca do lasu, by po niecałych dwóch kilometrach dotrzeć do enklawy parku narodowego, otaczającej górę Chojnik z ruinami zamku na jej szczycie. Piekielną Doliną, ścieżka prowadzi do Przełęczy Żarskiej, na której spotyka się ze szlakami .
Warto nadrobić kilkanaście minut drogi, by zwiedzić ruiny zamku. Z jego wieży roztacza się wspaniały widok na Karkonosze, zaś z samą budowlą wiąże się wiele interesujących opowieści historycznych, jak i legend. Na zamku znajduje się także schronisko, w którym starych murach można nawet zanocować.
Wróćmy jednak do naszego szlaku. Spod stóp Chojnika prowadzi on dalej opłotkami Zachełmia, przez Przełęcz Ludomira Różyckiego i Przesiecką Górę, do Przesieki. Jest to niewielka miejscowość, której głównymi atutami turystycznymi są Wodospad Podgórnej, punkt widokowy Złoty Widok oraz Chybotek - skałka, na której zachowały się tajemnicze znaki używane przez Walonów (dawnych karkonoskich odkrywców). W Przesiece spotykają się szlaki .
Kilka kilometrów leśnej drogi od Przesieki leży stara karkonoska wieś, Borowice, położona w Dolinie Pięciu Potoków. Ciekawa jest jej historia oraz samo położenie - między potokami: Granicznikiem, Borówką, Modrzykiem, Jodłówką i Potokiem Jelenim. Spotykają się tu szlaki .
Podążając zielonym szlakiem, turysta wkrótce dojdzie do Karpacza Górnego, a w chwilę później do świątyni Wang, a właściwie przystanku autobusowego nieopodal. Spotkawszy szlaki , szlak - omijając całe centrum Karpacza - podąża przez Husycką Górkę i Płóczki, by krzyżując się po drodze ze szlakiem , dotrzeć do dworca PKP.
Ulicami miasta szlak prowadzi dalej koło hotelu Skalny i nieopodal Kruczych Skał (które naprawdę warto zobaczyć) przez Osiedle Skalne aż poza Karpacz, gdzie ponownie wkracza do lasu. Przez Krzaczynę dochodzi on do leśniczówki Jedlinki, gdzie spotyka się ze szlakiem . Dalej szeroką, leśną drogą prowadzi on do Uroczyska, gdzie nieopodal Wodospadu Piszczałka spotyka szlaki .
Z Uroczyska szlak prowadzi ulicami słynących z produkcji dywanów Kowar aż do kaplicy świętej Anny, gdzie znajduje się punkt widokowy. Dalej szlak prowadzi pod Urząd Miasta, gdzie kończy się jego karkonoska część.