Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 29
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

29. Borowice - Borowickie Skałki - Raszków - Dobre Źródło - Rozdroże pod Grabowcem - Miłków

Czas przejścia: około 2 godzin

Różnica wzniesień: ok. -200 m.

Stopień trudności: niski

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu

Ten krótki szlak rozpoczyna swój bieg w Borowicach, do których można dojechać PKSem, lub dojść szlakami .

Ze starej, karkonoskiej wsi położonej w Dolinie Pięciu Potoków, szlak prowadzi ulicami do Borowickich Skałek. Kilkadziesiąt metrów dalej, szlak opuszcza zabudowania i asfaltową drogę, by przyjemną leśną drogą poprowadzić do odległego o dwa kilometry Raszkowa. Z tej niewielkiej osady szlak prowadzi, znów asfaltową szosą, przez Przełączkę, do położonej nad Dobrym Źródłem kaplicy świętej Anny. Ludowe podania mówią o cudownej mocy wytryskającej z niego wody, która nawet nieuleczalnie chorych ma przywracać do zdrowia. Ta położona wśród lasu kapliczka nie jest odwiedzana przez zbyt wiele osób, a naprawdę warto ją zobaczyć. Przebiega tędy także szlak .

Szlak prowadzi lasem dalej, zboczem Grabowca, mijając kilka skałek (Ostrą, Małą oraz Patelnię), z których rozlegają się ładne widoki. Kilkaset metrów dalej dociera do Rozdroża pod Grabowcem, gdzie krzyżuje się ze szlakiem .

Prowadząc z rozdroża przez kolejny punkt widokowy położony nieopodal pobliskich zabudowań, szlak po około kilometrze wychodzi z lasu na asfaltową drogę, którą przez cały Miłków prowadzi do przystanku autobusowego w jego centrum, gdzie kończy swój bieg.

Grzegorz Krugły