Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 19
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

19. Sosnówka Dolna - Rozdroże - Dobre Źródło - Przełączka - Czoło - Karpacz Górny

Czas przejścia: około 2,5 godziny

Różnica wzniesień: ok. 450 m.

Stopień trudności: niski

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu.

Ten krótki, spacerowy szlak rozpoczyna swój bieg w Dolnej Sosnówce, gdzie można dojechać ze Szklarskiej Poręby, Karpacza lub Jeleniej Góry PKSem.

Ulicami miasteczka szlak prowadzi do Rozdroża w Sosnówce Górnej, skąd wznosząc się dość stromo do góry, Babią Ścieżką prowadzi do kaplicy świętej Anny położonej nad Dobrym Źródłem. Ludowe podania mówią o cudownej mocy wytryskającej z niego wody, która nawet nieuleczalnie chorych ma przywracać do zdrowia. Ta położona wśród lasu kapliczka nie jest odwiedzana przez zbyt wiele osób, a naprawdę warto. Przebiega tędy także szlak .

Spod źródełka szlak rusza dalej, by za zabudowaniami Przełączki spotkać się ze szlakiem . Dalej leśna ścieżka prowadzi niezbyt stromo w górę na Czoło, którego szczyt wznosi się ponad Karpaczem Górnym.

Minąwszy skalną Wieżycę znajdującą się na wzgórzu, szlak opada do Przełęczy pod Czołem, z której asfaltową drogą prowadzi przez Karpacz Górny aż do przystanku autobusowego nieopodal świątyni Wang, gdzie kończy swój bieg. Spotykają się tutaj szlaki .

Grzegorz Krugły