Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 17
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

17. Szklarska Poręba centrum (PKS) - Marysin - Złote Jamy - Kocioł Szrenicy - Kukułcze Skały - Łabski Szczyt - Czarcia Ambona (Śnieżne Kotły)

Czas przejścia: około 3 godzin, dodatkowo przejście na Szrenicę 60', na Halę Szrenicką 70', do schroniska Odrodzenie 130'

Różnica wzniesień: ok. 850 m.

Stopień trudności: wysoki, strome, kamieniste podejście

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu; odcinek od Łabskiego Szczytu na główną grań zimą może być niebezpieczny

Szlak rozpoczyna bieg w centrum Szklarskiej Poręby, gdzie można dojść głównymi ulicami oraz szlakami .

Głównymi ulicami miasta szlak prowadzi do znajdującego się w dzielnicy Marysin Muzeum Mineralogicznego, które naprawdę warto zwiedzić. Oprócz eksponatów znalezionych w Karkonoszach można tam obejrzeć również minerały z różnych stron świata, a także zakupić niektóre z nich.

Pod muzeum szlak skręca w leśną Starą Drogę, by poprowadzić nią przez Złote Jamy nad Szrenicki Potok. Opisywany szlak opuszcza szeroką drogę, by pnąc się stromo do góry wzdłuż potoku, dotrzeć po trzech kilometrach do Kotła Szrenicy, w którym zlewają się w jeden liczne spływające z wyższych partii gór strumienie.

Jeszcze dwieście metrów różnicy wzniesień trzeba pokonać, mijając po drodze Kukułcze Skały, by wyjść z lasu na Halę pod Łabskim Szczytem i dotrzeć do znajdującego się tutaj schroniska turystycznego. Spotykają się tutaj szlaki , a nieco wyżej także .

Z hali szlak rusza dalej, stromą i kamienistą ścieżką prowadząc na Łabski Szczyt. Wchodząc na chwilę między kosodrzewinę, niezbyt szeroka ścieżka prowadzi następnie pod telewizyjną Stację Przekaźnikową, gdzie kończy swój bieg.

Dawniej w tym niezbyt pięknym budynku mieściło się schronisko turystyczne, niestety obecnie nie można do niego wejść. Nieprzeciętną atrakcją są znajdujące się pod wiodącą grzbietem ścieżką Śnieżne Kotły, polodowcowe skalne urwisko, którego wysokość sięga dwustu metrów. Przebiega tędy szlak .

Najbliższe schronisko, w którym można zanocować, znajduje się na Szrenicy, dojście do której zajmie około godziny. Kilkaset metrów dalej znajduje się schronisko na Hali Szrenickiej. Można też pójść w przeciwnym kierunku, by po ponaddwugodzinnym spacerze dojść do mieszczącego się na Przełęczy Karkonoskiej schroniska Odrodzenie.

Grzegorz Krugły