Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 1
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

1. Jakuszyce - Babiniec - Przedział - Hala Szrenicka - Szrenica - Hala pod Łabskim Szczytem - Śnieżne Kotły - Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem - Jaworowa Łąka - Długi Grzbiet - Bażynowe Skały - Przełęcz Dołek - Przełęcz Karkonoska - Kocioł Smogorni - Pielgrzymy

Czas przejścia: około 9 godzin, dodatkowo zejście do Karpacza 45', przejście do Samotni 60', do Strzechy Akademickiej 75'

Różnica wzniesień: ok. 320 m. między końcowymi punktami, po drodze wiele zejść i podejść

Stopień trudności: średni, długi spacer; niski, jeśli podzielić przejście na dwa dni

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu.

Szlak rozpoczyna bieg w przygranicznych Jakuszycach, do których można dojechać PKSem z położonej 7km dalej Szklarskiej Poręby.

Przez pierwsze kilka kilometrów szlak prowadzi w dół Szosą Czeską, by wreszcie na wysokości 900 m. npm. skręcić w las. Przyjemną, acz nierzadko podmokłą ścieżką prowadzi on przez Skalną Bramę, Owcze Skały i rozdroże pod Przedziałem, niezbyt mocno, choć nieustannie się wznosząc, na Halę Szrenicką, gdzie znajduje się schronisko. Przebiega tędy także szlak .

Dalej szlak prowadzi, okrążając szczyt Szrenicy oraz mijając Końskie Łby, z których rozciąga się wspaniały widok na położoną u stóp góry Szklarską Porębę, do ciekawych skałek, Trzech Świnek.

Przy Trzech Świnkach szlak znów spotyka się z , by po chwili, na Mokrej Przełęczy na dłużej się od niego odłączyć. Jakieś dwadzieścia minut drogi dalej, ścieżka trafia na Halę pod Łabskim Szczytem, skąd szlakiem można w kilkadziesiąt sekund dojść do schroniska pod Łabskim Szczytem.

Dalej szlak wiedzie przez rezerwat Śnieżnych Kotłów, w którym, idąc pośród kosodrzewiny, można zobaczyć oprócz monstrualnych skalnych urwisk także małe, polodowcowe Śnieżne Stawki. Wąska i kręta ścieżka prowadzi przez oba Śnieżne Kotły, by wreszcie na powrót wyjść między drzewa lasu i doprowadzić wędrowcę do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Tutaj krzyżują się ze sobą szlaki oraz .

Zaledwie kilometr dalej szlak zawiedzie do Rozdroża pod Śmielcem, by przeciąć się ze szlakiem .

W chwilę potem szlak dochodzi do stóp kolejnego polodowcowego Czarnego Kotła. Stąd, po długim ale niezbyt męczącym spacerze dotrzeć można do Przełęczy Karkonoskiej. Znajduje się tam schronisko Odrodzenie, w którym można zanocować, jeśli w czasie wędrówki nadszedł wieczór. Na przełęczy szlak spotyka się z .

Spod schroniska Odrodzenie przez chwilę szlak ostro wspina się wraz z czerwonym, by wreszcie odejść od niego na dobre. Bardzo przyjemną Ścieżką nad Reglami, prowadzącą pomiędzy szumiącymi drzewami i poprzecinaną licznymi strumykami prowadzi przez niemal pięć kilometrów do skalnej grupy Pielgrzymów. Tutaj kończy swój bieg, spotykając się ze szlakiem .

Można stąd zejść do Karpacza Górnego, lub przejść do schroniska Samotnia lub Strzecha Akademicka.

Grzegorz Krugły