Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 27
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

27. Czarna Przełęcz - Rozdroże pod Śmielcem - Paciorki - Leśniak - Jagniątków - Leśne Łąki - Przełęcz L. Różyckiego - Zachełmie - Podgórzyn Dolny

Czas przejścia: około 4 godzin

Różnica wzniesień: ok. -1000 m.

Stopień trudności: średni, dość strome zejście

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu

Szlak rozpoczyna swój bieg na Czarnej Przełęczy nieopodal Wielkiego Szyszaka, gdzie można dotrzeć główną granią Karkonoszy, szlakiem .

Zboczem Czarnego Kotła, szlak opada wśród kosodrzewiny, a po zejściu niżej, leśną ścieżką, do Rozdroża pod Śmielcem, gdzie krzyżuje się ze szlakiem .

Przyjemną Koralową Ścieżką szlak wiedzie dalej, systematycznie opadając, do Paciorków. Spod tych skałek rozlega się wspaniały widok na Czarny i Śnieżne Kotły, stację przekaźnikową nad nimi i główną grań Karkonoszy. Miejsce to jest rzadko odwiedzane przez turystów i najczęściej panuje tutaj niepodzielnie, podobnie zresztą, jak na całej Koralowej Ścieżce, niesamowita pustka i cisza.

Spod Paciorków szlak rusza dalej, by kamienistą, leśną ścieżką poprowadzić przez szczyt Leśniaka aż do Jagniątkowa, niewielkiej miejscowości, której główną atrakcją turystyczną jest znajdujący się tu dom Hauptmanna, wybitnego niemieckiego dramatopisarza.

Szlak prowadzi uliczkami miasteczka, spotykając po drodze . Po ponaddwukilometrowym spacerze przez Jagniątków, opuszcza jego zabudowania, kierując się przez Leśne Łąki na Przełęcz Ludomira Różyckiego, którędy biegnie także szlak .

Kilkadziesiąt metrów za przełęczą zaczynają się zabudowania Zachełmia, między którego zabudowaniami prowadzi opisywany szlak. Po niespełna dwóch kilometrach opuszcza on miasteczko, by leśną drogą zaprowadzić do odległego o cztery kilometry Podgórzyna Dolnego i tam skończyć swój bieg.

Grzegorz Krugły