Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 8
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

8. Sobieszów centrum - Dziurawy Kamień - Zbójeckie Skały - Chojnik - Dolina Choińca - Zachełmie - Podgórzyn Górny - Skałki

Czas przejścia: około 3 godzin

Różnica wzniesień: Sobieszów - Chojnik -- ok. 280 m.; Chojnik -- ok. -200 m.

Stopień trudności: niski

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu

Ten krótki, spacerowy szlak rozpoczyna swój bieg w Sobieszowie, gdzie można dojechać ze Szklarskiej Poręby lub Jeleniej Góry pociągiem lub PKSem.

Uliczkami miasteczka szlak prowadzi najpierw do Muzeum i Dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego. Dalej, wkroczywszy do enklawy parku, przyjemną leśną drogą, systematycznie się wznosząc, szlak prowadzi przez Dziurawy Kamień oraz Zbójeckie Skały na szczyt Chojnika, gdzie znajdują się ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku przez księcia Bolka II. Wspaniały niegdyś zamek, kilkakrotnie rozbudowywany, doszczętnie spłonął 31 sierpnia roku 1675 od uderzenia pioruna.

W zamku znajduje się oferujące także noclegi schronisko turystyczne; stanowi on również siedzibę Bractwa Rycerskiego, które co roku we wrześniu organizuje turniej "O Złoty Bełt Chojnika". Spotykają się tu szlaki .

Dalej szlak schodzi drugim zboczem Chojnika na Przełęcz Żarską, do Piekielnego Kamienia. Spotyka się tu ze szlakiem , któremu towarzyszy przez kilometr aż do Żelaznego Mostka w Dolinie Choińca.

Po przejściu mostkiem nad potokiem Choińcem, szlak wiedzie leśną drogą, zboczem Rudzianki, do Srebrnego Widoku w Zachełmiu. Po przejściu przez tą niewielką miejscowość i skrzyżowaniu ze szlakiem , szlak dalej prowadzi do Podgórzyna Górnego, gdzie na przystanku autobusowym pod Skałką kończy swój bieg. Zaczyna się tutaj szlak .

Z Podgórzyna można dojechać do Szklarskiej Poręby, Karpacza oraz Jeleniej Góry autobusami PKS.

Grzegorz Krugły