Karkonosze -> Szlaki i wycieczki -> Opisy szlaków -> Szlak 11
 
[ Zobacz również ]
| Schematyczna mapka | Ciekawe miejsca |
 
[ Linki ]
| Iteraktywna mapka |

11. Karpacz (PKP) - Karpacz (Krucze Skały) - Wilcza Poręba - Sowia Dolina - Sowia Przełęcz

Czas przejścia: około 2,5 godziny, dodatkowo przejście do Jelenki 10', na Przełęcz Okraj 45'

Różnica wzniesień: ok. 660 m.

Stopień trudności: wysoki, bardzo strome podejście

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu.

Szlak rozpoczyna bieg przy stacji PKP w Karpaczu, gdzie można dojść z centrum miasta główną ulicą. Spotykają się tu też szlaki .

Spod dworca szlak prowadzi ulicami Karpacza do Muzeum Sportu i Turystyki, a dalej obok hotelu Skalny do Kruczych Skał. Skałki te są chyba jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach, a latem można na nich nawet poćwiczyć wspinaczkę.

Kilka kroków dalej szlak opuszcza miasto, by wkroczyć do lasu. Lekko wznosząca się ścieżka mija z boku Wilczą Porębę, by po kilometrze doprowadzić do Szerokiego Mostu, gdzie przecina szlak .

Po minięciu Szerokiego Mostu, leśna ścieżka, podążająca w górę ku źródłom Niedźwiady, zaczyna się wznosić coraz bardziej stromo. W niecały kilometr od mostu, w pobliżu szczytu Buławy, zobaczyć można interesujące grupy skalne, zaś nieco powyżej znajdują się stare sztolnie, których jednak nie dostrzeże się raczej między drzewami.

Ostatni kilometr przed Sowią Przełęczą to niesamowita i nieco przygnębiająca wspinaczka krętą ścieżką pośród leśnego cmentarzyska. Można tu bowiem zobaczyć kikuty drzew, które zostały osłabione kwaśnymi deszczami i zniszczone przez szkodniki. Widok taki, niestety, można ujrzeć w wielu miejscach w Karkonoszach.

Wreszcie, po ciężkim podejściu, szlak kończy się na Sowiej Przełęczy, spotykając szlaki .

Najbliższymi schroniskami są położona dziesięć minut drogi wyżej czeska Jelenka (w której można tanio i dobrze zjeść, a także zanocować, płacąc zresztą niekoniecznie w koronach, ale i w złotówkach) oraz schronisko na Przełęczy Okraj, położone w przeciwnym kierunku.

Grzegorz Krugły